سه معضل بزرگ نظام تامین اجتماعی

مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا، با بیان اینکه نه نظام‌های‌های تامین اجتماعی و نه صندوق‌های بازنشستگی، هیچ کدام اختراع ما نیستند،‌ گفت: بزرگترین معضلات تامین اجتماعی، فقدان درک منطقی،‌ سوء برداشت و درک نادرست است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، اولین نشست از سلسله نشست های هم اندیشی بازنشستگی و سالمندی با موضوع «جایگاه بازنشستگی در نظام رفاه و تامین اجتماعی کشور»، با حضور حجت الله میرزایی معاون امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ،‌ مسعود عالمی، میکائیل عظیمی و رضا میرزا ابراهیمی، در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد. درابتدای این نشست، مسعود عالمی سرپرست گروه تعاون و رفاه اجتماعی دانشگاه علامه،‌ با بیان اینکه فلسفه این نشست هدایت پایان نامه‌ها و رساله‌های اساتید به سمت هدفمندی است، افزود: «سالمند» یکی از مسائل مهم جامعه است که در آینده ابعاد این مسأله بیشتر می‌شود و درگیر کردن اساتید و دانشگاه‌ها، می‌تواند به این مساله که از آن به عنوان بحران نام می‌برند، کمک کند.

۱۹۷۱

وی تصریح کرد: هدف از برگزاری اینگونه جلسات، مقدمه چینی برای همکاری‌های علمی آینده است. بازنشستگی بحث پیچیده‌ای است که فقط رشته‌های علوم اجتماعی نباید درگیر آن باشند.
عالمی گفت: بسیاری از سازمان‌ها، لیست حمایت از پایان نامه می‌دهند که اغلب ناموفق بوده است. اگر قرار است در این همکاری، جدی باشیم باید یک الگوی مستمر و پایدار ایجاد شود.
در ادامه این نشست میکائیل عظیمی نیز بیان کرد: درباره بازنشستگی و تامین اجتماعی، به قدری فقر دانش بیداد می‌کند که هر چقدر کار علمی شود بازهم کم است. اتفاقاتی در ۱۰ سال گذشته در کشور افتاده که به بدنه صندوق‌ها و تامین اجتماعی آسیب جدی زده است.
وی اضافه کرد: اگر بخواهیم علمی سخن بگوییم، باید این سخن برآمده از واقعیت باشد. در این حوزه چون فقر پژوهشی وجود دارد، داده‌ها از وضعیت موجود در ایران بسیار کم است و برای انجام پژوهش کافی نیست.
مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا، با بیان اینکه نه نظام‌های‌های تامین اجتماعی و نه صندوق‌های بازنشستگی، هیچ کدام اختراع ما نیستند،‌ گفت: بزرگترین معضلات تامین اجتماعی، فقدان درک منطقی،‌ سوء برداشت و درک نادرست است.
عظیمی خاطرنشان کرد: نهادهای تامین اجتماعی، نهادهای پرچم سفید هستند و به هیچ گرایش سیاسی تعلق ندارند.
وی با بیان اینکه مواردی مانند کسری منابع، جامعیت و کفایت، به استناد مطالعاتی که در صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی انجام شده، همه این حوزه را تحت الشعاع درک اجتماعی نادرست قرار داده و این نهادها تلاش دارند وارد یک فضای گفتمان اجتماعی شوند و این نقیصه را جبران کنند، تاکید کرد: به دلیل گستره تاثیر و نفوذی که صندوق‌ها دارند، می‌توان گفت که شوخی با صندوق‌های بازنشستگی، شوخی با عدالت اجتماعی، مشروعیت، همبستگی و صلح است.
مدیرعامل موسسه راهبردهای بازنشستگی صبا ادامه داد: سهل انگاری در قبال این صندوق‌ها آثار بدی تا نسل‌ها خواهد داشت. بهره‌مندی از نظام تامین اجتماعی تکلیف همه دولت‌ها است و نظام‌های تامین اجتماعی موظف هستند جامعیت و فراگیری بیشتری داشته باشند.
وی در پایان با بیان اینکه در بحث بیمه‌های اجتماعی، سرمایه گذاری منطق خاص خود را دارد و با منطق بانک سازگار نیست، تصریح کرد: بر اساس قوانین حقوق بشر همه فارغ از هر گونه تبعیضی حق بهره‌مندی از پوشش‌های بیمه ای دارند.

خبرنگار: محسن دلیلی
عکاس: راحله شیخ